Oczywiście każdy może mieć swoje preferencje, ale w mojej ocenie najważniejsza jest rozmowa oraz rodzące się lub nie, zaufanie do przyszłego operatora. Wyczerpujące informacje, dobry kontakt i właściwe zrozumienie jest bardzo ważne dla obu stron.
Dla pacjentów mieszkających za granicą przyjazd na konsultację może wydawać się niepotrzebny. Sugeruję jednak aby wcześniej zaplanować przyjazd tylko na konsultację – daje nam to możliwość poznania się nawzajem i łatwego wycofania się w razie braku akceptacji – co będzie jeśli chirurg plastyczny nam się nie spodoba, nie wzbudzi zaufania, a technika operacyjna i przewidywany efekt pooperacyjny nie do zaakceptowania? „Wzięty” urlop, dzieci wywiezione do babci, zarezerwowany hotel – a z konsultacji wyszliśmy niezadowoleni. Zabieg bez przekonania o wiarygodności operatora, a podyktowany jedynie taką presją nie rokuje zbyt dobrze. Sama stosuję metodę pierwszej konsultacji i spokojnego zaplanowania kolejnego przyjazdu pacjenta już bezpośrednio na zabieg operacyjny – ta metoda się sprawdza.
P.S. Są zabiegi, które można wykonać w dniu konsultacji po uprzednim przygotowaniu „telefonicznym”, głównie u pacjentów mieszkających daleko. Zwykle dotyczy to zabiegu modelowania małżowin usznych, czy korekcji powiek górnych.
Radzę, aby przed wizytą w gabinecie przygotować się do rozmowy z chirurgiem plastycznym. Im więcej informacji zdobędziecie w czasie pierwszej wizyty, tym łatwiej będzie wam podjąć właściwą decyzję, a także uniknąć w przyszłości niedomówień i rozczarowań. Ważne jest też, aby w trakcie konsultacji bardzo dokładnie uzgodnić szczegóły nie tylko samego zabiegu ale też przebiegu pooperacyjnego, przede wszystkim możliwych powikłań i planu ich leczenia.
Zapewniam, że im więcej pacjent wie przed zabiegiem i im więcej wie o pacjencie chirurg,
tym lepiej dla pomyślnego przeprowadzenia zabiegu plastycznego.