Dlaczego warto aby twoim chirurgiem był wykwalifikowany specjalista chirurgii plastycznej?

narzędzia chirurgiczne na stole

Dlaczego warto aby twoim chirurgiem był wykwalifikowany specjalista chirurgii plastycznej?

Przeciętne szkolenie chirurga plastycznego trwa kilkanaście lat. W programie specjalizacji, oprócz nauki specyficznych metod operacyjnych, kładzie się szczególny nacisk na delikatne operowanie, oszczędzanie otaczających tkanek, stosowanie cienkich szwów, prowadzenie cięć gwarantujących udaną bliznę, umiejętności zapobiegania i leczenia powikłań. Towarzyszą mu wieloletnie ćwiczenia chirurgiczne i staże operacyjne w oddziałach chirurgii plastycznej w kraju i na świecie. To wszystko powoduje, że każdy zabieg to głęboko przemyślana teoria + sprawnie, umiejętnie przeprowadzona operacja. I nie da się tego nauczyć na tygodniowym kursie, nawet zagranicznym, przeczytać w podręczniku czy obejrzeć na YouTube. Nie można więc oczekiwać od lekarza innej specjalności biegłej znajomości tematu w dziedzinie chirurgii plastycznej.

Każdy chirurg plastyczny w Polsce ( poza bardzo nielicznymi wyjątkami) jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej – najważniejszej organizacji zrzeszającej chirurgów tej specjalności w Polsce. Na stronie internetowej www.ptchprie.pl . można znaleźć listę wszystkich członków Towarzystwa. Spis zawiera informację, czy lekarz jest w trakcie specjalizacji, czy już jest pełnoprawnym chirurgiem plastycznym. Nie ma tam osób, które są specjalistami w innych dziedzinach, ale wykonują zabiegi plastyczne, ponieważ ich wiedza w zakresie chirurgii plastycznej nie została zweryfikowana przez lata specjalizacji i bardzo trudny egzamin specjalizacyjny.

Ukończona specjalizacja to dopiero początek. Niezwykle istotne jest doświadczenie nabywane w codziennej pracy. Każdy zabieg to nauka i doświadczenie, im jest ich więcej tym nasza wiedza lepsza. Chirurgia plastyczna jest bardzo obszerną dziedziną, wymaga czasu i samozaparcia, aby śledzić na bieżąco nowości techniczne, aktualne badania i nadążać za zmianami w technikach operacyjnych.

Podsumowując, oddajmy się w doświadczone i wykształcone ręce chirurga.

Related posts