Abdominoplastyka

Często słyszę: „tyle ćwiczę i żadnego efektu”.
Jeśli w trakcie ciąży doszło do rozejścia pochewek mięśni prostych ćwiczenia fizyczne nie będą skuteczne.
Jedynie rekonstrukcja operacyjna może temu zaradzić.
Wdrożenie odpowiedniego treningu po zabiegu zapewni brzuch „deskę”.

dr Keller

 • znieczulenie ogólne
 • zabieg 2,5-4 godz.
 • powrót do domu następnego dnia
 • usunięcie szwów po 2 tyg.
 • noszenie pasa lub ubranka uciskowego 2- 8 tyg.
 • rekonwalescencja 2 – 8 tyg.
 • powrót do pracy 2-3 tyg.
 • aktywność fitness 4-8 tyg.

O zabiegu

Korekcja powłok brzusznych jest jednym z częściej wykonywanych zabiegów plastycznych w naszej Klinice. U zdecydowanej większości pacjentek kluczowa jest rekonstrukcja pochewek ścięgnistych mięśni prostych. Jeśli do tego dodamy redukcję nadmiaru skóry z rozstępami to jest to już prosta droga do uzyskania zgrabnej sylwetki. Po drodze jeszcze tylko parę ćwiczeń fizycznych…

Ważne: Abdominoplastyka nie jest zabiegiem odchudzającym.

Kto kwalifikuje się do zabiegu?

 • Największą grupę stanowią szczupłe mamy, u których doszło do nagłego, znacznego powiększenia obwodu brzucha w trakcie ciąży. Elastyczność powłok brzusznych jest wtedy niewystarczająca, dochodzi więc do rozejścia najsłabszego miejsca jakim jest przestrzeń między pochewkami mięśni prostych i wytworzenia pionowo powyżej i poniżej pępka luźnej powłoki, nie dającej odpowiedniego okrycia dla zawartości jamy brzusznej. W efekcie brzuch robi wrażenie wiecznie wzdętego i niepodatnego na ćwiczenia fizyczne. Rekonstrukcja pochewek odtwarza warunki sprzed ciąży i ułatwia rozćwiczenie mięśni prostych.
 • Modelowanie powłok brzusznych jest również wskazane w przypadku tzw. brzucha wiszącego, lub zniekształconego bliznami.
 • Dużą grupę pacjentów stanowią osoby po gwałtownej utracie wagi z nadmiarem wiszącej skóry i tkanki podskórnej.

Na czym polega zabieg?

Zabieg polega na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Cięcie przebiega zawsze poziomo w okolicy podbrzusza.

W zależności od wskazań, stosuje się różne modyfikacje zabiegu:

 • Miniabdominoplastyka – przy niewielkim nadmiarze skóry i tkanki tłuszczowej poniżej pępka można ograniczyć zabieg tylko do okolicy podbrzusza. Blizna po zabiegu przebiega poziomo tuż nad spojeniem łonowym.
 • Abdominoplastyka – jeśli nadmiar skóry i tkanki podskórnej dotyczy również okolicy ponad pępkiem, wtedy lepszy efekt daje wykonanie pełnej wersji tego zabiegu. W tym przypadku, aby nie doszło do deformacji okolicy pępka, konieczne jest jego operacyjne przemieszczenie. Odpreparowaną skórę zsuwa się ku dołowi i tam jej nadmiar odcina. Blizny występujące w okolicy podbrzusza można łatwo ukryć w bikini.
 • Abdominoplastyka z rekonstrukcją pochewek mięśni prostych – dodatkowo likwiduje się rozstęp między mięśniami prostymi poprzez bardzo dokładne zbliżenie pochewek specjalnymi szwami na całej długości od żeber po spojenie łonowe.
 • Liposukcja okolic boczno-lędźwiowych (tzw. boczków) – dodatkowo u niektórych pacjentek można poprawić zarys talii wykonując w trakcie zabiegu abdominoplastyki odessanie partii boczno – lędźwiowych tułowia.

Dodatkową korzyścią jest pozbycie się, przynajmniej w znacznym stopniu, rozstępów w obrębie brzucha – wisząca, zniszczona, poprzecinana rozstępami skóra zostaje usunięta. Jest to tak naprawdę jedyna skuteczna metoda, aby pozbyć się, choć częściowo, tak uciążliwej przypadłości, jaką są rozstępy.

Po prawej obwisły brzuch z rozstępami, po lewej po abdominoplastyce

Zdjęcia: Korekcja brzucha (abdominoplastyka) z przeszczepem pępka i odessaniem okolic biodrowo-lędźwiowych.

Co to są pochewki mięśni prostych brzucha?
Mięśnie proste brzucha przebiegają od żeber do spojenia łonowego w postaci dwóch płaskich pasm mięśniowych otoczonych pochewkami czyli łącznotkankowymi torebkami. Pochewki te łączą się ze sobą na całej długości linii środkowej nad i pod pępkiem. Miejsce połączenia pochewek jest najsłabszym miejscem w obrębie powłok brzusznych, dlatego w czasie ciąży może dojść do rozciągnięcia przestrzeni między pochewkami, która uwypukla się tworząc wrażenie wzdętego brzucha.

UWAGA: jeśli w pozycji leżącej w trakcie napinania powłok brzusznych w okolicy pępka, nad i/lub pod nim, obserwujesz lub wyczuwasz palcami tworzącą się „rynienkę” – oznacza to, że masz przepuklinę kresy białej (w linii pionowej nad i pod pępkiem), spowodowaną zwykle rozstępem pochewek mięśni prostych brzucha. Jest to częste zjawisko występujące po ciąży szczególnie u kobiet bardzo szczupłych i z dużą ciążą. Konsekwencją tego zjawiska jest wystający, wzdęty brzuch, niepodatny na żadne ćwiczenia fizyczne.

Na zdjęciach widać rozkład kierunków skurczu mięśni prostych brzucha przed i po korekcji pochewek.

W trakcie abdominoplastyki można bardzo skutecznie pozbyć się tego problemu poprzez odtworzenie ciągłości pochewek mięśni prostych brzucha – w efekcie uzyskuje się naprawdę płaski brzuch. Powoli wprowadzane ćwiczenia wzmacniające mięśnie proste dopomogą w uzyskaniu wymarzonej „deski”.

Zdjęcia: Rekonstrukcja przebiegu pochewek mięśni prostych brzucha.

 

UWAGA: Stosowana przeze mnie technika operacyjna zapewnia trwałą i skuteczną rekonstrukcję ściany brzucha bez użycia siatek i innych materiałów sztucznych i tylko z cięcia poziomego nad spojeniem łonowym.

Zdjęcia: Przed zabiegiem i 3 miesiące po korekcji  pochewek mięśni prostych brzucha. 

Znieczulenie

Abdominoplastykę wykonuje się w znieczuleniu ogólnym (pełnej narkozie). Konieczne jest wtedy pozostanie przez 1 dobę w klinice.
O szczegółach znieczulenia każdy pacjent jest informowany przez lekarza anestezjologa. 

Znieczulenie ogólne stosowane w naszej klinice jest znieczuleniem bezpiecznym z wykorzystaniem nowoczesnych środków i aparatury, pod kontrolą wysoko wykwalifikowanego personelu, jednak należy pamiętać, że zastosowanie jakiegokolwiek znieczulenia wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, m.in. reakcji alergicznej czy powikłań sercowo-płucnych.

Możliwe powikłania

Krwiak w obrębie powłok jest dość częsty, zwykle wchłania się sam, czasem wymaga ewakuacji. Niedoczulica okolic operowanych jest zwykle przejściowa. Bardzo rzadkie powikłania to: rozejście rany, pojawienie się płynu surowiczego, zakażenie.
Może wystąpić martwica skóry (szczególnie narażeni są pacjenci palący tytoń oraz z cienką, zniszczoną po solarium skórą).

UWAGA: Jednoznacznie udowodnione jest, że palenie papierosów i e-papierosów przed i po zabiegu opóźnia w sposób znaczący proces gojenia prowadząc często do wielu ciężkich powikłań.

Szczególny nacisk jest kładziony na bezpieczeństwo w okresie pozabiegowym. Uniknięciu powikłań zatorowo-zakrzepowych służy profilaktyka: szybkie uruchomienie po zabiegu, noszenie pończoch przeciwżylakowych oraz injekcje podskórne heparyny niskocząsteczkowej.

Po zabiegu

Po zabiegu pacjent udaje się na salę pooperacyjną i odpoczywa 1 dobę pod stałą opieką wykwalifikowanej osobistej pielęgniarki.

   –   W domu zaleca się chodzenie, jednak należy pamiętać o zwykle występującym po tak dużym zabiegu, znacznym osłabieniu.

   –   Przez około 1-2 miesiące zaleca się noszenie miękkiego pasa brzusznego (ułatwia poruszanie się, łagodzi dolegliwości bólowe, przyspiesza gojenie ran).

   –   Środki p/bolowe zażywane regularnie wg zaleceń operatora pozwolą całkowicie wyeliminować ból pozabiegowy.

   –   Przez 7-10 dni od zabiegu kontynuujemy profilaktykę przeciwzakrzepową.

   –   Po zagojeniu ran stosujemy program poprawy kondycji skóry powłok brzusznych wg zaleceń (odżywianie, nawilżanie i ujędrnianie skóry). Osobny program stosujemy na blizny, szczególnie u pacjentek z zdeklarowaną tendencją do tworzenia przerosłych blizn.

   –   Do pracy (jeśli lekka) możemy wrócić po ok. 2-3 tygodniach po zabiegu.

   –   W przypadku rekonstrukcji pochewek mięśni prostych rekonwalescencja może trwać dłużej. Przez przynajmniej 1 miesiąc od zabiegu należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów. Rezygnujemy także w tym czasie z ćwiczeń fitness, na siłowni, kąpieli w basenie.

Faq

Dlaczego po porodzie, pomimo wielu miesięcy intensywnych ćwiczeń, mój brzuch pozostaje nadal wystający i wzdęty?
Czy ma sens zabieg rekonstrukcji pochewek mm. prostych jeśli planuję w przyszłości mieć jeszcze dziecko?
Czy można wykonać jednocześnie abdominoplastykę i liposukcję powłok brzusznych?

Galeria

Zdjęcia przed i pooperacyjne po zabiegu korekcji brzucha.