Zmniejszenie piersi – redukcja

Zabieg redukcji nadmiaru gruczołów piersiowych pozwala nie tylko poprawić kształt i wygląd piersi, ale zmniejsza też ryzyko zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Duży biust to atrybut kobiecości, ale może też utrudnić życie.

Dr Keller

  • znieczulenie ogólne
  • czas zabiegu 3-4 godz.
  • powrót do domu następnego dnia
  • usunięcie szwów po 14 dniach
  • powrót do pracy 2-3 tyg.
  • aktywność fitness po 8 tyg.
  • noszenie stanika modelującego 8 tyg.

O zabiegu

Zabieg zmniejszenia piersi polega na usunięciu (redukcji) części skóry, tkanki tłuszczowej i gruczołu piersiowego i wymodelowaniu w celu uzyskania pożądanej wielkości i kształtu piersi.

Zabieg umożliwia również korekcję asymetrii piersi (np. znaczne asymetrie spowodowane jednostronnym niedorozwojem lub przerostem piersi, zespół Pollanda).

W trakcie operacji możemy nie tylko zmniejszyć piersi ale także zmniejszyć i wyrównać otoczki brodawek sutkowych i umieścić je wyżej w nowym miejscu.

Zdjęcia:  Gigantomastia –  zabieg redukcji gruczołów piersiowych

 

UWAGA: Zainteresowanych operacją zmniejszenia piersi zapraszam na blog.

Kto kwalifikuje się do zabiegu?

Duży biust to nie tylko sexi wygląd. To także poważne problemy zdrowotne. Jednostronne wieloletnie obciążenie klatki piersiowej prowadzi do zmian zwyrodnieniowych w obrębie barków i kręgosłupa wymagających często zażywania leków p/zapalnych i p/bólowych. Może też utrudniać codzienne czynności życiowe. Zniechęca do uprawiania sportów. Niewygodnie chodzić bez stanika, a nawet spać bez niego. Wymaga zakupu drogich specjalnie wyprofilowanych biustonoszy. Dobór kostiumu kąpielowego to prawdziwe wyzwanie.

Jeśli są to twoje problemy to ten zabieg jest dla Ciebie.

 

Zabieg redukcji może dotyczyć również jednej piersi gdy występuje znaczna asymetria.Najczęściej w takich sytuacjach wykonujemy redukcję po jednej stronie i mastopeksję po drugiej.

Zdjęcia: Asymetria piersi  –  redukcja LP i mastopeksja PP

Na czym polega zabieg ?

Zabieg poprzedzają niezwykle precyzyjne pomiary i oznaczenia w celu uzyskania symetrii i pięknego kształtu piersi.

po lewej klatka piersiowa z dużym biustem i rysunkiem po prawej piersi po redukcji

Zdjęcia: Redukcja piersi  –  planowanie.

 

W zależności od wielkości i kształtu piersi oraz stopnia oczekiwanej redukcji wybieramy metodę operacji.

W przypadku piersi olbrzymich zwykle konieczne jest zastosowanie techniki, która pozostawia na skórze blizny w kształcie kotwicy – wokół otoczek brodawek, pionowo w dół i poziomo wzdłuż fałdu podsutkowego.

W trakcie zabiegu piersi nieco mniejszych można zastosować metody ograniczające ilość blizn, a więc uniknąć lub skrócić bliznę poprzeczną pod sutkiem.

Aby zachować prawidłowe ukrwienie i unerwienie kompleks brodawki jest przenoszony na płacie skórno-tłuszczowo-gruczołowym. Nadmiar tkanek zostaje usunięty a piersi symetrycznie wymodelowane.

Pamiętajmy: dopiero po ok. 1 roku od zabiegu piersi uzyskują swój ostateczny kształt, wtedy dopiero można ocenić efekty zabiegu.

Znieczulenie

Zmniejszenie gruczołów piersiowych wykonuje się w znieczuleniu ogólnym (pełnej narkozie). Konieczne jest wtedy pozostanie w klinice przez 1 dobę. Bezpieczne znieczulenie jest najistotniejszym elementem i przeprowadza je specjalista anestezjolog z wieloletnim doświadczeniem. 

Znieczulenie ogólne stosowane w naszej klinice jest znieczuleniem bezpiecznym z wykorzystaniem nowoczesnych środków i aparatury, pod kontrolą wysoko wykwalifikowanego personelu, jednak należy pamiętać, że zastosowanie jakiegokolwiek znieczulenia wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, m.in. reakcji alergicznej czy powikłań sercowo-płucnych.

Możliwe powikłania

Po zabiegu może dojść do wytworzenia krwiaka w okolicy operowanej. Obrzęk, sińce ustępują zwykle w ciągu   7-10 dni. Martwica częściowa lub brzeżna skóry lub brodawek sutkowych może się pojawić szczególnie u osób z bardzo dużym biustem, kiedy odległość brodawek sutkowych od planowanej lokalizacji jest duża i ukrwienie ich może być słabsze. Niedoczulica lub przeczulica skóry lub brodawek sutkowych jest zwykle przejściowa. Znacznie rzadsze powikłania to: rozejście rany, sączenie płynu surowiczego, zakażenie.

 

UWAGA: Jednoznacznie udowodnione jest, że palenie papierosów ( również e-papierosów ) przed i po zabiegu opóźnia w sposób znaczący proces gojenia prowadząc często do wielu ciężkich powikłań.

Po zabiegu

Po zabiegu pacjentka udaje się na salę pooperacyjną i i odpoczywa tam przynajmniej 1 dobę pod stałą opieką wykwalifikowanej osobistej pielęgniarki.

W domu zaleca się chodzenie, jednak należy pamiętać, o zwykle występującym po tak dużym zabiegu, znacznym osłabieniu. Zaleca się noszenie specjalistycznego stanika modelującego biust (ułatwia poruszanie się, łagodzi dolegliwości bólowe, przyspiesza gojenie się ran, a przede wszystkim modeluje kształt piersi).

Pamiętajmy o środkach p/bólowych; zażywane regularnie wg zaleceń operatora pozwolą wyeliminować ból pozabiegowy.

Do pracy możemy wrócić po ok. 2 tygodniach po zabiegu. Przez 3 miesiące rezygnujemy z ćwiczeń fitness, pływania w basenie i innych ćwiczeń ruchowych, które mobilizują górną część klatki piersiowej.

Specjalny program stosujemy na blizny, szczególnie u pacjentek ze zdeklarowaną tendencją do tworzenia przerosłych blizn.

Ważne:  Przebycie zabiegu redukcji piersi nie zwalnia z obowiązku badania piersi. Każda pacjentka po redukcji piersi może bez przeszkód stosować regularną diagnostykę profilaktyczną (USG).

 

GalerIA

Zdjęcia przed i pooperacyjne po zabiegu redukcji i mastopeksji gruczołów piersiowych.

Zobacz więcej