Korekcja uszu to często wykonywany zabieg plastyczny. Po operacji zmieniają się nie tylko uszy – inaczej postrzegamy owal i rysy twarzy, zarys kształtu głowy. Oczywiście możliwość upięcia „kitki” jest nie do przecenienia…
Dr Keller
- Znieczulenie miejscowe ( zastrzyk za uchem)
- Czas zabiegu ok. 60 min.
- Powrót do domu bezpośrednio po zabiegu ( po krótkim odpoczynku)
- Noszenie opaski 3 tyg. (dzień+noc) + 2 mies. do spania
- Powrót do pracy/szkoły po 3-7 dniach
O zabiegu
Korekcja uszu jest klasycznym zabiegiem plastycznym, znanym i popularnym od dziesiątków lat. Zaletą zabiegu jest prostota wykonania, niewielka ilość powikłań i skuteczność. Co najważniejsze, zabiegu nie trzeba powtarzać – efekty utrzymują się do końca życia.
Kto kwalifikuje się do zabiegu?
Zabieg korekcji uszu wykonujemy u dzieci i dorosłych. Rodzice zwykle zastanawiają się w jakim wieku operować uszy u dziecka. Najlepszym młodym pacjentem jest dziecko, które świadomie samo podjęło decyzję o przeprowadzeniu zabiegu, a nie zostało namówione lub, co gorsza, zmuszone przez rodziców. Najkorzystniej przeprowadzić zabieg po 10-12 roku życia, kiedy można przeprowadzić operację w znieczuleniu miejscowym, a dziecko łatwo zniesie trudy zabiegu i okresu pozabiegowego.
Na czym polega zabieg?
Najczęściej występującą wadą rozwojową uszu jest brak wykształconego zagięcia w obrębie grobelki co daje efekt odstawania. Zabieg korekcji tej wady rozwojowej polega na nacięciu skóry na tylnej powierzchni małżowiny usznej i wymodelowaniu chrząstki za pomocą specjalnych szwów.
Blizny po zabiegu są praktycznie niewidoczne, gdyż znajdują się na tylnej powierzchni małżowin usznych.
Zdjęcie: rekonstrukcja zagięcia grobelki i odnóg grobelki
Zdjęcie: 1 mies. po korekcji odstających małżowin usznych
Znieczulenie
Preferowane jest znieczulenie miejscowe (zastrzyk znieczulający) ponieważ jest ono wystarczające aby zabieg był całkowicie bezbolesny. Na życzenie, można przeprowadzić zabieg w pełnej narkozie, ale należy być świadomym, że tego typu znieczulenie jest bardziej obciążające dla organizmu i zalecane jest pozostanie przez 1 dobę w Klinice.
Możliwe powikłania
– krwawienie i wytworzenie krwiaka w okolicy operowanej.
– obrzęk i sińce (ustępują zwykle w ciągu 1-2 tygodni).
– „sprężynowanie” chrząstki małżowiny usznej prowadzące do ponownego odkształcenia (pamiętajmy: sumienne noszenie opaski w znacznym stopniu likwiduje ryzyko pojawienia się tego powikłania).
– zakażenie i stan zapalny chrząstki występuje bardzo rzadko i w dobie silnych antybiotyków nie stanowi już tak wielkiego problemu jak dawniej.
O innych, rzadziej występujących powikłaniach dowiesz się w trakcie rozmowy z operatorem.
Po zabiegu
UWAGA: Przed zabiegiem należy przygotować elastyczną opaskę (bawełna z lycrą, szeroką min. 8 cm). (NIE : z polaru, futerka, stylonu, na rzepy, tenisowa)
- Zabieg trwa zwykle ok. 1 godz. Następnie pacjent/ka opuszcza klinikę w towarzystwie bliskiej osoby.
- Opatrunki na głowie są ustabilizowane turbanem z samoprzylepnego bandaża.
- Należy spać na wznak, w pierwszej dobie prawie w pozycji półsiedzącej. Leki p/bólowe są zwykle konieczne.
- Po 2 dniach należy zgłosić się do kliniki, wtedy następuje zmiana opatrunku i zamiana turbanu na opaskę.
- Pacjent/ka nosi opaskę 24godz/dobę przez okres 3 tyg. od zabiegu. Następnie przez kolejne 2 mies. zakłada się opaskę do spania.
- Szwy usuwane są po 7 dniach.
UWAGA: Za zabieg możesz nie płacić przez 30 dni lub rozłożyć kwotę na dogodne raty. Nasza klinika od wielu lat współpracuje z LMPay s.a. (do niedawna Mediraty). Wejdź na stronę mediraty.pl i pobierz Paycode! Zrealizujesz go w naszej klinice.