Korekcja uszu

Korekcja uszu to często wykonywany zabieg plastyczny. Po operacji zmieniają się nie tylko uszy – inaczej postrzegamy owal i rysy twarzy, zarys kształtu głowy. Oczywiście możliwość upięcia „kitki” jest nie do przecenienia…

Dr Keller

 • Znieczulenie miejscowe ( zastrzyk za uchem)
 • Czas zabiegu ok. 60 min.
 • Powrót do domu bezpośrednio po zabiegu ( po krótkim odpoczynku)
 • Noszenie opaski 3 tyg. (dzień+noc) + 2 mies. do spania
 • Powrót do pracy/szkoły po 3-7 dniach

O zabiegu

Korekcja uszu jest klasycznym zabiegiem plastycznym, znanym i popularnym od dziesiątków lat.  Zaletą zabiegu jest prostota wykonania, niewielka ilość powikłań i skuteczność. Co najważniejsze, zabiegu nie trzeba powtarzać – efekty utrzymują się do końca życia.

Kto kwalifikuje się do zabiegu?

Zabieg korekcji uszu wykonujemy u dzieci i dorosłych. Rodzice zwykle zastanawiają się w jakim wieku operować uszy u dziecka. Najlepszym młodym pacjentem jest dziecko, które świadomie samo podjęło decyzję o przeprowadzeniu zabiegu, a nie zostało namówione lub, co gorsza, zmuszone przez rodziców. Najkorzystniej przeprowadzić zabieg po 10-12 roku życia, kiedy można przeprowadzić operację w znieczuleniu miejscowym, a dziecko łatwo zniesie trudy zabiegu i okresu pozabiegowego.

Na czym polega zabieg?

Najczęściej występującą wadą rozwojową uszu jest brak wykształconego zagięcia w obrębie grobelki co daje efekt odstawania. Zabieg korekcji tej wady rozwojowej polega na nacięciu skóry na tylnej powierzchni małżowiny usznej i wymodelowaniu chrząstki za pomocą specjalnych szwów.

Blizny po zabiegu są praktycznie niewidoczne, gdyż znajdują się na tylnej powierzchni małżowin usznych.

Zdjęcie: rekonstrukcja zagięcia grobelki i odnóg grobelki

Zdjęcie: 1 mies. po korekcji odstających małżowin usznych

Znieczulenie

Preferowane jest znieczulenie miejscowe (zastrzyk znieczulający) ponieważ  jest ono wystarczające aby zabieg był całkowicie bezbolesny. Na życzenie, można przeprowadzić zabieg w pełnej narkozie, ale należy być świadomym, że tego typu znieczulenie jest bardziej obciążające dla organizmu i zalecane jest pozostanie przez 1 dobę  w Klinice.

Możliwe powikłania

–   krwawienie i wytworzenie krwiaka w okolicy operowanej.

–   obrzęk i sińce (ustępują zwykle w ciągu 1-2 tygodni).

–   „sprężynowanie” chrząstki małżowiny usznej prowadzące do ponownego  odkształcenia (pamiętajmy: sumienne noszenie opaski w znacznym stopniu likwiduje  ryzyko pojawienia się tego powikłania).

–   zakażenie i stan zapalny chrząstki występuje bardzo rzadko i w dobie silnych antybiotyków nie stanowi już  tak wielkiego problemu jak dawniej.

O innych, rzadziej występujących powikłaniach dowiesz się w trakcie rozmowy z operatorem. 

Po zabiegu

UWAGA: Przed zabiegiem należy przygotować elastyczną opaskę (bawełna z lycrą, szeroką min. 8 cm).               (NIE : z polaru, futerka, stylonu, na rzepy, tenisowa)

 • Zabieg trwa zwykle ok. 1 godz. Następnie pacjent/ka opuszcza klinikę w towarzystwie bliskiej osoby.
 • Opatrunki na głowie są ustabilizowane turbanem z samoprzylepnego bandaża. 
 • Należy spać na wznak, w pierwszej dobie prawie w pozycji półsiedzącej. Leki p/bólowe są zwykle konieczne.
 • Po 2 dniach należy zgłosić się do kliniki, wtedy następuje zmiana opatrunku i zamiana turbanu na opaskę.
 • Pacjent/ka nosi opaskę 24godz/dobę przez okres 3 tyg. od zabiegu. Następnie przez kolejne 2 mies. zakłada się opaskę do spania.
 • Szwy usuwane są po 7 dniach.

 

UWAGA:  Za zabieg możesz nie płacić przez 30 dni lub rozłożyć kwotę na dogodne raty. Nasza klinika od wielu lat współpracuje z LMPay s.a. (do niedawna Mediraty). Wejdź na stronę mediraty.pl i pobierz Paycode! Zrealizujesz go w naszej klinice.

MediRaty

FAQ

Czy po zabiegu korekcji odstających małżowin usznych można nosić okulary?
Czy efekty zabiegu utrzymują się do końca życia?
Czy mogę nosić kolczyki po zabiegu korekcji odstających uszu?

Galeria

Zdjęcia przed i pooperacyjne po zabiegu modelowania małżowin usznych.