Lifting twarzy i szyi

W czasach bezwzględnej dominacji kwasu hialuronowego, botoxu, mezoterapii i innych zabiegów nieinwazyjnych facelifting przechodzi powoli do lamusa. Ale czasami bywa niezastąpiony.

dr Keller

  • znieczulenie miejscowe, dożylne lub ogólne
  • szwy przed uchem usuwane w 7 dobie
  • szwy skroniowe i za uszami usuwane w 10-14 dobie
  • noszenie maski uciskowej ok. 1 tyg.
  • powrót do pracy 3 tyg.
  • fitness, siłownia 8-12 tyg.

O zabiegu

Według najnowszych światowych trendów zabieg faceliftingu ma już niewiele wspólnego ze starą metodą napinania skóry policzków i szyi w kierunku do ucha. Dawało to nienaturalne napięcie i maskowatą twarz. Badania antropometryczne z zastosowaniem technik trójwymiarowych pozwoliły prześledzić procesy zachodzące w miarę upływu lat w układzie powięziowo-mięśniowo-skórnym twarzy i szyi. Dochodzi wtedy do wiotczenia tych struktur i grawitacyjnego przemieszczania się ich ku dołowi. Obecnie zabieg polega na odwróceniu tych procesów poprzez przemieszczenie struktur powięziowo-mięśniowych w kierunku do góry. Redukcja nadmiaru skóry powstałego wokół ucha nie stanowi już istoty zabiegu a tylko jego estetyczne wykończenie.

Kto kwalifikuje się do zabiegu?

Pacjenci zgłaszający się do zabiegu liftingu twarzy i szyi najczęściej skarżą się na nadmiar wiotkiej, obwisłej skóry w obrębie policzków, łuków żuchwy, szyi. W dobie intensywnego rozwoju medycyny nieinwazyjnej lifting jest zabiegiem coraz rzadziej stosowanym. Dlatego zawsze doradzam, aby skorzystać najpierw z możliwości nieinwazyjnej poprawy jakości skóry i wyglądu lub przeszczepu tłuszczu własnego. Zabiegi te są bardzo skuteczne i często zabieg liftingu może okazać się niepotrzebny. Do zabiegu liftingu kwalifikujemy więc osoby, u których zabiegi nieinwazyjne nie przynoszą już efektów.

Ze względu na technikę zabiegu i duże ryzyko powikłań liftingu nie wykonujemy u osób:

– palących papierosy ( również e-papierosy)

– z cienką wiotką skórą

– z kruchymi naczynkami i tendencją do tworzenia krwiaków

Na czym polega zabieg?

Pełny lifting obejmuje modelowanie skroni, twarzy oraz szyi. Linia cięcia przebiega w skórze owłosionej skroni, następnie wewnątrz małżowiny usznej (takie cięcie gwarantuje zupełnie niewidoczną bliznę w okolicy przedusznej), wokół płatka ucha aż na skórę owłosioną okolicy zausznej. Blizny są mało widoczne dzięki ich specjalnemu usytuowaniu. W zależności od wskazań można wykonać lifting częściowy – skroniowy lub policzkowo-szyjny. Można go uzupełnić liftingiem czoła. Pacjenci chętnie lifting twarzy i szyi łączą z korekcją powiek górnych i dolnych, a więc miejsc najbardziej podatnych na zmiany związane z upływem czasu. Często  liftingowi towarzyszy przeszczep tłuszczu własnego. W trakcie zabiegu skóra operowanej okolicy zostaje odpreparowana, zakładane są zasadnicze szwy na powięź a następnie operator koryguje nadmiar skóry i zakłada szwy na linię cięcia.

Znieczulenie

Lifting twarzy i szyi wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub dożylnym.

O szczegółach znieczulenia każdy pacjent jest informowany przez lekarza anestezjologa.

Znieczulenie ogólne stosowane w naszej klinice jest znieczuleniem bezpiecznym z wykorzystaniem nowoczesnych środków i aparatury, pod kontrolą wysoko wykwalifikowanego personelu, jednak należy pamiętać, że zastosowanie jakiegokolwiek znieczulenia wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, m.in. reakcji alergicznej czy powikłań sercowo-płucnych.

Możliwe powikłania

 –  Obrzęki, zasinienie mijają w ciągu 8-10 dni, u niektórych osób obrzęk może się utrzymywać znacznie dłużej.

 –  Po zabiegu może dojść do krwawienia i wytworzenia krwiaka w okolicy operowanej, który wymaga uwolnienia.

–   Może wystąpić martwica skóry (szczególnie u palaczy tytoniu).

–   Notowane są przypadki utraty włosów w okolicach skroniowych.

–   Najpoważniejszym powikłaniem jest uszkodzenie nerwów, szczególnie gałązek nerwu twarzowego i usznego wielkiego.

–   Przerost blizn może wymagać wtórnej korekcji.

O innych, rzadziej występujących powikłaniach dowiesz się w trakcie konsultacji.

Po zabiegu

Ważne, aby przez pierwsze dni po zabiegu spać w pozycji z głową uniesioną nieco wyżej – unikamy wtedy nadmiernego przekrwienia i obrzęku.

Konieczne jest noszenie specjalnego opatrunku – maski przez okres 1-2 tygodni.

Pamiętajmy o środkach p/bólowych, zażywane regularnie wg zaleceń operatora pozwolą całkowicie wyeliminować ból pozabiegowy.

Szwy skórne w okolicy przedusznej usuwamy ok. 5-7 doby po zabiegu. Szwy ze skóry
owłosionej około 14 doby.

FAQ

Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?
Czy możliwy jest powtórny zabieg liftingu twarzy i szyi?
Dlaczego palenie papierosów uniemożliwia wykonanie liftingu?