Przeszczep tłuszczu stosuję w mojej praktyce od 2006r, były to wtedy w Polsce pionierskie zabiegi. Do tej pory za każdym razem zadziwia mnie, jakie możliwości daje nam nasze własne ciało. Szkoda, że w tak niewielkim stopniu potrafimy to wykorzystać.
Dr Keller
- Znieczulenie ogólne lub miejscowe
- Czas zabiegu 1-3 godz.
- Powrót do domu do 6godz. po zabiegu
- Powrót do pracy 1-2 tyg.
- Aktywność fitness po 4 tyg.
- Noszenie ubranka modelującego w miejscach dawczych przez 2-4 tyg.
O zabiegu
Przeszczep własnego tłuszczu jest zabiegiem wyjątkowym. Z jednej strony działa jak super miękki, świetnie modelujący wypełniacz, który dodatkowo wgaja się w dużej części na stałe w tkankach pacjenta. Z drugiej strony dzięki olbrzymiej zawartości tzw. komórek macierzystych, tłuszcz własny posiada niesamowite własności regenerujące. Procesowi wgajania komórek tłuszczowych towarzyszy zwiększenie ukrwienia, powodujące widoczną poprawę wyglądu skóry – staje się ujędrniona, dobrze napięta.
UWAGA: Zainteresowanych tematem przeszczepu tłuszczu własnego zapraszam na blog.
Kto kwalifikuje się do zabiegu?
Przeszczep tkanki tłuszczowej może być wykonywany jako pojedyncza procedura lub w połączeniu z innymi zabiegami. Ujędrniamy tłuszczem własnym okolice policzków, fałdy nosowo-wargowe, okolice kącików ust, powiększamy usta, wypełniamy skronie – jednym słowem modelujemy całą twarz.
Zdjęcia: Modelowanie twarzy za pomocą przeszczepu tłuszczu własnego.
Zdjęcia: Wygładzenie zmienionych pod wpływem czasu dłoni za pomocą przeszczepu tłuszczu własnego.
Tłuszcz własny jest stosowany również do ujędrniania biustu, pośladków, a także do wypełniania wszelkich ubytków pourazowych, pozabiegowych i związanych z wadami rozwojowymi. Dobroczynne działanie własnego tłuszczu obserwuje się w przypadku trudno gojących się ran i zanikowych blizn.
Zdjęcia: Atrofia tkanki tłuszczowej twarzy leczona za pomocą przeszczepu tłuszczu własnego.
Na czym polega zabieg?
Tkankę tłuszczową pobiera się z miejsc, które potencjalnie mają jej najwięcej: z brzucha, ud, kolan, lędźwi. Materiał pobiera się cienkimi kaniulami z miejsc, które wcześniej zostały ostrzyknięte specjalnym płynem znieczulającym i obkurczającym naczynia. Stosuje się tu metodę odsysania, jednak różni się ona od klasycznej liposukcji, mającej na celu modelowanie sylwetki. Pobiera się mniej materiału, z zachowaniem pełnej sterylności.
Pobrany tłuszcz nie jest jeszcze gotowy do podania – wymaga on wielu zabiegów – płukania, odwirowywania, aż do uzyskania dawki dorodnych nieuszkodzonych komórek tłuszczowych. Tylko takie mają szansę na wgojenie się.
Do delikatnych okolic na twarzy stosuje się tzw. nanoprzeszczep tłuszczu własnego wymagający specjalnego przygotowania.
W trakcie zabiegu wykonuje się tzw. hyperkorekcję, czyli podaje się więcej materiału niż to konieczne ze względu na fakt, iż podczas zabiegu wgaja się około 30-40% podanego materiału, który pozostanie do końca życia w nowym miejscu. Podczas drugiego zabiegu wykonanego po 6-12 miesiącach od poprzedniego procent wgajania jest znacznie wyższy i wynosi ok 60-80%.
Tłuszcz pobiera się cienką 3 mm kaniulą i podaje się jeszcze cieńszymi 1-2 mm kaniulami nie pozostawiającymi śladów na skórze. Nie ma nacięć, ran, szwów i blizn. Po zabiegu nie ma bólu.
Zdjęcia: Tkanka tłuszczowa po odwirowaniu. Lipotransfer gotowy do aplikacji.
Znieczulenie
Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym, dożylnym lub ogólnym w zależności od rozległości zabiegu.
Możliwe powikłania
Lipotransfer jest bezpiecznym zabiegiem, poważne powikłania występują niezwykle rzadko.
Do najczęściej obserwowanych należą:
– zasinienia skóry i obrzęk
– nadmierne wchłonięcie przeszczepu dające niezadawalający efekt
– krwawienie
– infekcja
– seroma – bardzo rzadkie powikłanie polegające na gromadzeniu płynu w miejscu, gdzie była pobierana tkanka tłuszczowa.
– zaburzenia czucia
– martwica tkanki tłuszczowej
UWAGA: U pacjentów palących papierosy obserwuje się większe ryzyko wystąpienia chirurgicznych powikłań w trakcie procesu gojenia.
Po zabiegu
- Po zabiegu w znieczuleniu ogólnym pacjent pozostaje przynajmniej przez okres 6 godzin w klinice. Po zabiegach w znieczuleniu miejscowym, pacjent opuszcza klinikę po krótkim odpoczynku w towarzystwie osób bliskich.
- Przez 3 dni po zabiegu konieczny jest odpoczynek i spanie z uniesioną głową w celu zmniejszenia obrzęków.
- Można w pierwszej dobie zastosować zimne okłady. Po 24 godzinach można wziąć prysznic i myć twarz delikatnym mydłem, umyć zęby.
- Przez 5 dni po zabiegu jemy jedynie miękkie pokarmy, unikając gryzienia twardych pokarmów i żucia.
- Przez 2-4 tyg. po zabiegu konieczne jest noszenie ubranka uciskowego w miejscu dawczym.
- Po zabiegu skóra twarzy będzie nadmiernie wrażliwa na promienie słoneczne, konieczne jest zastosowanie kremów z wysokim filtrem, do solarium udajemy się po 2-3 mies. od zabiegu.
- Po zabiegu modelowania piersi tłuszczem własnym przez tydzień nie należy nosić biustonosza, później zalecane jest noszenie miękkiego, sportowego biustonosza przez 1 miesiąc.
Galeria
Zdjęcia przed i pozabiegowe po przeszczepie tłuszczu własnego.