Powiększenie piersi – implanty

Przywiązuję dużą wagę do odpowiedniego doboru wielkości i kształtu implantów. To jak szukanie złotych proporcji – wszystko gra rolę – biodra, wzrost a nawet osobowość. Na konsultacji długo bawimy się w „przymierzanie”, dopóki pacjentka  nie poczuje, że to jest to!

Dr Keller

  • Znieczulenie ogólne
  • Czas zabiegu 2 godz.
  • Powrót do domu następnego dnia
  • Brak szwów do usuwania
  • Powrót do pracy biurowej 2 tyg.
  • Aktywność fitness po 12 tyg.
  • Noszenie stanika modelującego 8 tyg.

O zabiegu

Zabieg powiększenia piersi polega na wszczepieniu implantów (protez) piersiowych w okolicę obu piersi. Implant to rodzaj miękkiej torebki o kształcie okrągłym lub w kształcie łezki (tzw. anatomiczne implanty), wewnątrz którego znajduje się sól fizjologiczna lub silikon o różnej gęstości. Torebka ta ma gładką powierzchnię lub jest pokryta specjalną teksturą. Implanty różnią się kształtem, wielkością, rodzajem wypełnienia, wyglądem powierzchni. Ich cena jest również różna i od niej zależy całkowity koszt zabiegu. Implanty produkowane są przez kilka firm na świecie.

W swojej praktyce stosuję wyłącznie implanty najlepszej jakości. Są to implanty sprawdzone, dające znikomą ilość powikłań, mające dobry kształt, gęstość i jakość powłoki. Wybierając dobrej jakości implant  możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia w przyszłości nieprzewidzianych problemów związanych z wszczepieniem implantów (uszkodzenie implantu, wyciek zawartości, nadmierny proces otorebkowania, stany zapalne…).

 

 

Dobór implantów jest kluczowy. Dokładne pomiary przed zabiegiem, analiza sylwetki, kształtu piersi, wymiarów klatki piersiowej ułatwiają idealne dobranie implantów. Bierzemy pod uwagę również osobowość pacjentki, kim jest z zawodu, jaki sport uprawia, w jakim jest wieku, jakie ubrania chętnie zakłada. Wszystko ma znaczenie.

Chętnie korzystam z tzw. sizerów. Ponieważ cyfry i objętości niewiele mówią, łatwiej wyobrazić sobie dany rozmiar jeśli można go „przymierzyć”. Pomocny może być również specjalny program komputerowy doboru implantów, chociaż traktuję go pomocniczo. Nic nie zastąpi dobrego oka, precyzyjnego pomiaru i przede wszystkim doświadczenia.

Po prawej screen z komputerowego doboru implantów. PO prawej różne rozmiary sizerów.

Zdjęcia:  System komputerowego doboru implantów piersiowych MATRIX- BioDynamic™ Implant Selection  oraz sizery implantów.

Kto się kwalifikuje do zabiegu?

Wszczepienie implantów piersiowych dedykowane jest osobom, które chciałyby poprawić wygląd swojego biustu. Oprócz poprawy kształtu, zabieg daje przede wszystkim możliwość powiększenia piersi.

Zabieg wykonujemy:

  • U pacjentek z małym biustem, marzących o większych piersiach
  • U pacjentek z atrofią gruczołów piersiowych  po karmieniu
  • U pacjentek po schudnięciu z utratą ładnego kształtu piersi
  • U pacjentek z wadami rozwojowymi klatki piersiowej (zespół Polanda) i gruczołów piersiowych (piersi tubularne, wrodzona asymetria gruczołów piersiowych)
  • U pacjentek po mastektomii
  • U pacjentek transseksualnych

Na czym polega zabieg?

Implanty można umieścić pod samym gruczołem piersiowym, lub nieco głębiej, tzn. pod warstwą powięzi i/lub mięśnia piersiowego większego. Często stosuję technikę DualPlane, która wpływa na znacznie lepszy wygląd piersi po zabiegu.

Zdjęcia: wszczepienie anatomicznych implantów piersiowych pod mięśnie piersiowe z cięcia w fałdzie podsutkowym.

Zabieg poprzedza bardzo dokładny pomiar i rysunki na klatce piersiowej wykonane w pozycji pionowej, kolejne pomiary wykonuje się ponownie na stole operacyjnym. Aby wprowadzić implant konieczne jest nacięcie skóry w fałdzie podsutkowym lub w obrębie brodawki sutkowej. Blizny są niewielkie i zwykle mało widoczne. Ich wielkość zależy od objętości implantu i elastyczności tkanek pacjentki i zwykle wynosi od 3 do 5 cm.

 

Zdarza się, że w przypadku piersi opadających (ptoza) zastosowanie samego zabiegu
wszczepienia protez piersiowych może nie dać oczekiwanego efektu, wtedy może pojawić się konieczność wykonania mastopeksii, czyli podwieszenia, modelowania piersi. Można wykonać implantację i mastopeksję w trakcie jednego zabiegu lub oddzielnie.

Więcej: lifting piersi – mastopeksja

Po prawej damska klatka piersiowa z obwisłymi piersiami, po lewej po zabiegu wszczepienia implantów i mastopeksji

Zdjęcia:  Wszczepienie implantów piersiowych z jednoczasową mastopeksją.

 

Implanty z powodzeniem wykorzystuje się w celu zniwelowania asymetrii – używamy wtedy implanty o różnych kształtach lub objętościach.

Zdjęcia:  Asymetria piersi – wszczepienie implantów piersiowych  o różnych objętościach 390 ml i 330 ml.

 

W przypadku wad rozwojowych (np. piersi tubularne) stosujemy implanty z odpowiednią plastyką gruczołu piersiowego.

Zdjęcia: Piersi tubularne – plastyka gruczołów piersiowych z jednoczasowym wszczepieniem implantów piersiowych.

 

Implanty piersi są również stosowane u osób transseksualnych, u których rozwój piersi jest niesatysfakcjonujący po leczeniu hormonalnym.

Po praawej klatka piersiowa pacjentki transseksualnej z małymi piersiami, po lewej po wszczepieniu implantów piersiowych

Zdjęcia: Wszczepienie implantów piersiowych M/K

 

UWAGA: Zainteresowanych operacją powiększenia piersi zapraszam na blog.

Znieczulenie

Wszczepienie implantów piersiowych wykonuje się w znieczuleniu ogólnym (pełnej narkozie). Konieczne jest wtedy pozostanie przez 1 dobę w klinice.

O szczegółach znieczulenia każdy pacjent jest informowany przez lekarza anestezjologa. 

Znieczulenie ogólne stosowane w naszej klinice jest znieczuleniem bezpiecznym z wykorzystaniem nowoczesnych środków i aparatury, pod kontrolą wysoko wykwalifikowanego personelu, jednak należy pamiętać, że zastosowanie jakiegokolwiek znieczulenia wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, m.in. reakcji alergicznej czy powikłań sercowo-płucnych.

Możliwe powikłania

Po zabiegu może dojść do wytworzenia krwiaka w okolicy operowanej. Obrzęk, sińce ustępują zwykle w ciągu 10-14 dni. Bardzo rzadkie powikłania to: rozejście się rany, pojawienie się płynu surowiczego, zakażenie. Przemieszczenie implantu i asymetria może pojawić się zarówno zaraz po zabiegu, jak i nawet kilkanaście lat później – często wtedy związane jest to z naturalnym procesem wiotczenia tkanek i zmianami grawitacyjnymi związanymi z wiekiem. Szczególnego typu powikłaniem jest tzw. otorebkowanie – czyli otoczenie implantu włóknistą otoczką – pierś wtedy twardnieje, często wyczuwa się brzegi implantu, może dojść do znieksztalcenia. O innych rzadkich powikłaniach poinformuje operator w trakcie konsultacji.

Po zabiegu

Po zabiegu pacjentka udaje się na salę pooperacyjną i i odpoczywa tam 1 dobę pod stałą opieką wykwalifikowanej osobistej pielęgniarki. W domu zaleca się chodzenie, jednak należy pamiętać, o zwykle występującym po tak dużym zabiegu, znacznym osłabieniu.

Po zabiegu zaleca się noszenie  specjalistycznego stanika modelującego biust (ułatwia poruszanie się, łagodzi dolegliwości bólowe, przyspiesza gojenie się ran, a przede wszystkim modeluje kształt piersi i stabilizuje implanty). Pamiętajmy o środkach p/bólowych; zażywane regularnie wg zaleceń operatora pozwolą wyeliminować ból pozabiegowy.

Nacięcia skóry zwykle zaopatrzone są szwem wewnętrznym, niewidocznym na zewnątrz i nie wymagającym usuwania, oraz specjalnymi plastrami podtrzymującymi. Takie zeszycie ran zwiększa szansę na ładną bliznę i pozbawia dodatkowego stresu związanego z usuwaniem szwów. Specjalny program stosujemy  na blizny, szczególnie u pacjentek ze zdeklarowaną tendencją do tworzenia przerosłych blizn.

Do pracy (jeśli lekka) możemy wrócić po ok. 2 tygodniach po zabiegu. Przez przynajmniej kilka tygodni należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów. Rezygnujemy też w tym czasie z ćwiczeń fitness, pływania w basenie i innych ćwiczeń ruchowych, które mobilizują górną część klatki piersiowej. Pacjentki z wszczepionymi implantami mogą zwykle w przyszłości bez przeszkód karmić piersią.

Ważne:  Wszczepienie implantów piersiowych nie zwalnia z obowiązku badania piersi. Każda pacjentka z wszczepionymi implantami może bez przeszkód stosować regularną diagnostykę profilaktyczną (USG).

 

UWAGA : USG piersi z wszczepionymi implantami jest trudnym badaniem i warto znaleźć lekarza mającego doświadczenie. Polecam dr Mariana Słowiaczka z Centrum Medycznego Diagnoza ( www.usgdiagnoza.pl ). Będąc jednocześnie chirurgiem  potrafi precyzyjnie ocenić zoperowany narząd, spunktować krwiak, wykonać biopsję pod kontrolą USG i itp.

FAQ

O ile rozmiarów mogę powiększyć piersi?
Czy implanty piersi należy wymieniać?
Czy implanty silikonowe są zdrowe?
Jak postępować w przypadku podejrzenia uszkodzenia implantu?

Galeria 

Zdjęcia przed i po operacji wszczepienia implantów piersiowych.