Labioplastyka

Zabieg labioplastyki dla wielu kobiet jest uwolnieniem od stresu pojawiającego się każdego dnia. Znam pacjentki, u których psychiczne i fizyczne problemy w sypialni doprowadziły do zaburzeń trudnych w terapii. Inne nie jeżdżą na rowerze, nie chodzą na basen, nie akceptują swojego ciała. Jest na to rada.

 Dr Keller

  • znieczulenie miejscowe lub ogólne
  • czas zabiegu ok. 1 godz.
  • czas gojenia ok. 7-14 dni
  • powrót do pracy 7-14 dni
  • basen, fittness po 8 tyg.

O zabiegu

Celem zabiegu jest zmiana wielkości lub kształtu warg sromowych. Zabieg obejmować może zarówno wargi sromowe większe jak i mniejsze.

 

Nadmiernie rozciągnięte, przerosłe lub asymetryczne wargi sromowe mogą powodować trudności w utrzymaniu higieny intymnej, skłonność do częstych podrażnień, otarć, odparzeń, infekcji bakteryjnych i grzybiczych, jak i również kłopoty z siedzeniem, bieganiem, jazdą na rowerze czy innymi rodzajami sportu. Najczęściej jednak pacjentki skarżą się na dyskomfort w sytuacjach intymnych, nieestetyczny wygląd i związane z tym obawy natury psychicznej. Operacja pomoże zmniejszyć psychiczną barierę związaną z wyglądem narządów płciowych i powoduje, że kobieta nabiera pewności siebie, dzięki czemu czerpie większą satysfakcję z życia seksualnego.

UWAGA: Za zabieg możesz nie płacić przez 30 dni lub rozłożyć kwotę na dogodne raty. Nasza klinika od wielu lat współpracuje z LMPay s.a. (do niedawna Mediraty). Wejdź na stronę mediraty.pl i pobierz Paycode.  Zrealizujesz go w naszej klinice.

MediRaty

Kto się kwalifikuje do zabiegu?

Zabieg labioplastyki może być bezpiecznie przeprowadzony w każdym wieku, chociaż większość chirurgów za dolna granicę wieku przyjmuje 18 rok życia, czyli czas pełnej dojrzałości fizycznej pacjentki.

Po zbadaniu pacjentki i poznaniu jej oczekiwań wybiera się  metodę operacji, która będzie najkorzystniejsza i najmniej ryzykowna.

Po operacji jest wymagana samodyscyplina i rygorystyczne stosowanie się do zaleceń.

Na czym polega zabieg?

Plastykę warg sromowych mniejszych można wykonać kilkoma różnymi technikami.

Najczęściej wykorzystywane są:

  • wycięcie brzeżne (trim technique) – polega na równoległym odcięciu nadmiernie rozwiniętego brzegu warg, który najczęściej jest przebarwiony i nierówny,
  • technika klinowa (wedge technique) – polega na wycięciu z obu warg sromowych mniejszych po fragmencie tkanek w kształcie trójkąta, po czym zbliża się do siebie brzegi rany za pomocą szwu,
  • technika epitelizacji – polega na usunięciu nabłonka w kształcie elipsy, po obu stronach warg sromowych mniejszych, pozostawiając nienaruszony, wolny brzeg.

Nie istnieje jedna, idealna i uniwersalna technika labioplastyki, która mogłaby być polecana wszystkim pacjentkom – zadaniem lekarza jest dopasowanie techniki operacji do danej sytuacji anatomicznej (czasami łączy się techniki dla uzyskania najlepszego efektu).

Zabieg trwa około 1 godziny. Zwykle przeprowadza się go nożem chirurgicznym lub laserowym, rany szyte zwykle szwami rozpuszczalnymi, które ulegają biodegradacji, w szczególnych przypadkach szwami wymagającymi usunięcia po 7-10 dniach.

Plastykę warg sromowych większych możemy przeprowadzić w podobny sposób, natomiast ujędrnienie można uzyskać poprzez ostrzyknięcie warg sromowych większych tłuszczem własnym lub kwasem hialuronowym – zabieg taki pozwala odzyskać pierwotną jędrność, utraconą wskutek naturalnego procesu starzenia, ciąży czy nagłej utraty wagi.

Znieczulenie

Rodzaj znieczulenia jest zależny od rozległości zabiegu, preferencji chirurga i pacjentki. Może to być znieczulenie miejscowe wykonywane przez chirurga operującego ( ostrzyknięcie środkiem znieczulającym miejsca operowanego).

Pacjentka może również wybrać znieczulenie ogólne ( zwykle przy łączeniu zabiegów) przeprowadzone przez zespół anestezjologiczny.

Znieczulenie stosowane w naszej klinice jest znieczuleniem bezpiecznym z wykorzystaniem nowoczesnych środków i aparatury, pod kontrolą wysoko wykwalifikowanego personelu, jednak należy pamiętać, że zastosowanie jakiegokolwiek znieczulenia wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, m.in. reakcji alergicznej czy powikłań sercowo-płucnych, do zatrzymania akcji serca włącznie.

Możliwe powikłania

Operacja przebiega zazwyczaj bez komplikacji i zdecydowana większość kobiet nie doświadcza problemów związanych z zabiegiem. Mimo najwyższej staranności i dbałości mogą jednak wystąpić powikłania.

   –    niewielki obrzęk i krwiak występuje prawie zawsze, czasem mogą być bardzo intensywne i utrzymywać się kilka tygodni

   –    krwawienie wymagające ponownego zabiegu

   –    zakażenie bakteryjne lub grzybicze rany pooperacyjnej ze stanem zapalnym

    –    rozejście się rany, martwica brzeżna

   –    nadmierne odczuwanie lub niedoczulica okolicy operowanej, tworzenie się
nerwiaków z następową przeczulicą

   –    asymetria warg sromowych, scalloping – nienaturalny wygląd wolnego brzegu wargi sromowej

Po zabiegu

  • Po odpoczynku po zabiegu w znieczuleniu miejscowym możliwy jest powrót do domu w towarzystwie zaufanej osoby. Po zabiegu w znieczuleniu ogólnym pozostaje się przez noc w klinice pod troskliwą opieką pielęgniarek i w ciągłym kontakcie z chirurgiem. Następnego dnia po zmianie opatrunku można wrócić do domu.
  • Pacjentka otrzymuje dokładną instrukcję o sposobie postępowania po zabiegu oraz recepty na leki. Stosowanie zaleceń jest niezwykle ważne ze względu na specyfikę okolicy operowanej. Pierwsze 2-3 dni po operacji mogą być bolesne, choć nie jest to zasadą. Odczuwanie bólu jest sprawą bardzo indywidualną – stąd jedne pacjentki mówią o niewielkich dolegliwościach, inne skarżą się na dość intensywny ból wymagający zażywania leków.
  • Zwykle kontrola pozabiegowa w klinice planowana jest po ok. 2-7 dniach, chyba że sytuacja wymaga wcześniejszego kontaktu. Kolejne kontrole są ustalane indywidualnie w zależności od okoliczności. Wszystkie pacjentki zwykle obowiązuje kontrola po ok. 3 miesiącach po zabiegu. Przez 6 tyg. po zabiegu należy zaprzestać kontaktów seksualnych, w przeciwnym razie może dojść do infekcji, silnego bólu, rozerwania rany.
  • Obrzęk i krwiaki mogą się utrzymywać przez kilka dni, czasami obserwuje się przedłużone utrzymywanie się obrzęków. Bardzo ważne jest stosować się ściśle do zaleceń operatora. Powrót do pracy jest możliwy po 4-7 dniach (w zależności od rodzaju wykonywanej pracy, przebiegu operacji i rekonwalescencji pooperacyjnej). Praca fizyczna wymaga dłuższego odpoczynku. Czas powrotu do zdrowia i formy jest indywidualny.

FAQ

Chcę bardzo zmniejszyć wargi sromowe mniejsze, czy jest to możliwe?
Dlaczego ważne jest stosowanie zaleceń operatora po redukcji warg sromowych?
Czy przy kolejnym porodzie może dojść do zniszczenia efektów zabiegu?