Poprawiając wygląd blizny, chirurg ma zadanie zamienić bliznę na bliznę: pozaciąganą, przerośniętą, szpecącą na estetyczną i mało widoczną. Ale pamiętajmy – blizna bliźnie nierówna – nie każda blizna kwalifikuje się do korekcji.
dr Keller
O zabiegu
Blizna powstaje w miejscu przerwania ciągłości skóry. Na jej wygląd ma wpływ wiele czynników: mechanizm powstania, przebieg gojenia, osobnicze skłonności pacjenta do tworzenia blizn. U jednych blizna wygląda brzydko, jest twarda, gruba, szeroka, zaczerwieniona, a w dodatku swędząca, a u innych jest tylko cieniutką białawą kreseczką. Istnieje grupa pacjentów, u których występują blizny przerosłe i keloidy. Najtrudniejsze do korekcji są blizny pooparzeniowe, łatwiej poprawić bliznę pooperacyjną czy pourazową. Na blizny świeże zalecam program postępowania z wykorzystaniem maści silikonowych, plastrów silikonowych, maści z heparyną oraz masaż.
UWAGA: Za zabieg możesz nie płacić przez 30 dni lub rozłożyć kwotę na dogodne raty. Nasza klinika od wielu lat współpracuje z LMPay s.a. (do niedawna Mediraty). Wejdź na stronę mediraty.pl i pobierz Paycode. Zrealizujesz go w naszej klinice.
Kto kwalifikuje się do zabiegu?
Korekcji mogą być poddane różnego typu blizny: pourazowe, pooparzeniowe, pooperacyjne. Korekcję zawsze wykonujemy gdy blizna jest dojrzała. Ważne, aby zakończone zostały procesy regeneracyjne i blizna uformowała ostateczny kształt. Zbyt wczesna korekcja niedojrzałej blizny może wywołać nasilone procesy przerostowe. Uznaje się, że dojrzewanie blizn trwa zwykle około 1 rok i po tym czasie można przeprowadzić korekcję chirurgiczną. Ta zasada nie dotyczy wszystkich blizn, niektóre wymagają znacznie dłuższego czasu. Blizny wywołujące przykurcze w stawach wymagają pilnej korekcji.
Na czym polega zabieg?
W zależności od stopnia rozległości i rodzaju blizny stosuje się:
- proste wycięcie blizny i zeszycie plastyczne rany,
- częściowe etapowe wycięcie,
- plastyki miejscowe skóry,
- plastyki płatowe skóry,
- przeszczepy skóry,
- rekonstrukcje za pomocą ekspandera,
- dermabrazje,
- ostrzykiwanie preparatem sterydowym.
W przypadku bardzo trudnych do korekcji blizn po samookaleczeniach stosuje się metodę zamiany na bliznę pooperacyjną.
Znieczulenie
W zależności od wielkości blizny, zastosowanej techniki i wieku pacjenta stosuje się znieczulenie ogólne lub znieczulenie miejscowe.
Możliwe powikłania
Po zabiegu mogą pojawić się krwiaki, stan zapalny, rozejście rany.
Nie zawsze efekt pozabiegowy jest dla pacjenta satysfakcjonujący. Mamy tylko częściowy wpływ na wygląd blizny po korekcji. Decydując się na zabieg, trzeba wziąć pod uwagę, czy nowa blizna ma szanse być znacząco lepsza od „oryginału”.
Po zabiegu
W zależności od rodzaju blizny i zastosowanej techniki operacyjnej sposób postępowania może znacznie się różnić i jest szczegółowo omawiany w trakcie konsultacji.