Dawniej pełne i jędrne, godne pozazdroszczenia. A teraz… Nie martw się, są sposoby, żeby temu zaradzić. Mastopexia, sama lub z implantami odtworzy dawny kształt piersi. Ważne, żeby znów siebie polubić.
dr Keller
- znieczulenie ogólne
- czas zabiegu 2,5- 3,5 godz.
- powrót do domu następnego dnia
- usunięcie szwów po 14 dniach
- powrót do pracy 2-3 tyg.
- aktywność fitness po 8 tyg.
- noszenie stanika modelującego 4-8 tyg.
O zabiegu
W miarę upływu lat, przebytych ciąż, karmienia piersią nasz biust ulega procesom, które niekorzystnie wpływają na jego wygląd. Zwiotczenie, zanik gruczołu, opadnięcie piersi – to najczęstsze zjawiska. Modelowanie – podwieszenie piersi ma za zadanie z powrotem nadać naszym piersiom atrakcyjny wygląd. Mastopeksja nie powiększy naszych piersi, ale wymodeluje je, poprawi kształt i lokalizację brodawek.
UWAGA: dla zainteresowanych więcej informacji o mastopeksji na blogu.
Kto kwalifikuje się do zabiegu?
Najczęściej mastopeksję wykonuje się u pacjentek ze zmianami atroficznymi (zanikowymi) w obrębie gruczołów piersiowych po karmieniu piersią.
Zwykle po karmieniu piersią:
– gruczoł piersiowy ulega zmniejszeniu, zwiotczeniu
– rozciągnięta skóra się nie obkurcza, jest jej nadmiar
– aureole brodawek często ulegają nieestetycznemu rozciągnięciu
– brodawki zsuwają się i „patrzą w dół”
Uwaga: Mastopeksję wykonuje się u tych pacjentek, które nie chcą powiększać piersi tylko je wymodelować.
Zdjęcia: Mastopeksja gruczołów piersiowych.
Zabieg wykonuje się również z powodu wrodzonego nieestetycznego kształtu piersi, asymetrii gruczołów, a także w wyniku zmian grawitacyjnych pojawiających się w miarę upływu lat.
Zdjęcia: Piersi asymetryczne: mastopeksja PP i redukcja LP.
Jeśli zależy nam na jednoczesnym wymodelowaniu i powiększeniu biustu – mastopeksji towarzyszy wszczepienie implantów piersiowych.
Zdjęcia: Jednoczasowa mastopeksja i wszczepienie implantów piersiowych.
Więcej: Powiększenie piersi (implanty)
Więcej: Mommy makeover – program MAMA
Na czym polega zabieg?
Zabieg poprzedzają niezwykle precyzyjne pomiary i oznaczenia w celu uzyskania symetrii i poprawy kształtu piersi.
Mastopeksja może mieć różny zakres:
- Uniesienie brodawek piersiowych – zabieg dający niewielkie przesunięcie brodawek piersiowych bez modelowania gruczołu piersiowego i redukcji skóry. Blizna pozostaje na górnym brzegu brodawek.
- Mastopeksja okołootoczkowa typu Benelli dająca możliwość zmniejszenia i podniesienia brodawek sutkowych z niewielką redukcją skóry. Pozostaje okrężna blizna wokół brodawek sutkowych.
- Klasyczna mastopeksja gdzie w trakcie zabiegu przemieszczamy brodawki sutkowe w nowe wyższe miejsce oraz redukujemy nadmiar skóry a piersiom nadajemy oczekiwany kształt. Blizna kształtuje się wokół otoczek, pionowa w dół i zwykle niewielka w fałdzie podsutkowym.
- Mastopeksja i wszczepienie implantów to często wykonywany zabieg gdyż pozwala uzyskać jednocześnie oczekiwany rozmiar i piękny kształt biustu. Jeśli zanik gruczołów jest bardzo duży, a pacjentka oczekuje pełniejszego biustu stosujemy podwieszenie piersi i wypełnienie ich implantami. Wtedy umieszczenie implantów nie wymaga dodatkowych cięć. Te dwie procedury można wykonać jednocześnie w trakcie tego samego zabiegu.
Znieczulenie
Podwieszenie gruczołów piersiowych wykonuje się zwykle w znieczuleniu ogólnym (pełnej narkozie). Konieczne jest wtedy pozostanie w klinice przez 1 dobę. Niewielkie korekcje położenia brodawek można wykonać w znieczuleniu miejscowym.
O szczegółach znieczulenia każdy pacjent jest informowany przez lekarza anestezjologa.
Znieczulenie ogólne stosowane w naszej klinice jest znieczuleniem bezpiecznym z wykorzystaniem nowoczesnych środków i aparatury, pod kontrolą wysoko wykwalifikowanego personelu, jednak należy pamiętać, że zastosowanie jakiegokolwiek znieczulenia wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, m.in. reakcji alergicznej czy powikłań sercowo-płucnych.
Możliwe powikłania
Po zabiegu może dojść do powstania krwiaka w okolicy operowanej. Obrzęk, sińce ustępują zwykle w ciągu 1 tygodnia. Znacznie rzadsze powikłania to: martwica częściowa lub całkowita skóry lub brodawek sutkowych, niedoczulica skóry lub brodawek sutkowych, rozejście rany, zakażenie, sączenie płynu surowiczego, przerosłe blizny.
Po zabiegu
Po zabiegu pacjentka udaje się na salę pooperacyjną i odpoczywa tam przynajmniej 1 dobę pod stałą opieką wykwalifikowanej osobistej pielęgniarki. W domu zaleca się chodzenie, jednak należy pamiętać, o zwykle występującym po zabiegu znacznym osłabieniu.
– Zaleca się noszenie specjalistycznego stanika modelującego biust przez okres ok. 1-2 mies. (ułatwia poruszanie się, łagodzi dolegliwości bólowe, przyspiesza gojenie się ran, a przede wszystkim modeluje kształt piersi).
– Pamiętajmy o środkach p/bólowych; zażywane regularnie wg zaleceń operatora pozwolą wyeliminować ból pozabiegowy.
– Szwy usuwamy zwykle po ok. 14 dniach.
– Specjalny program stosujemy na blizny, szczególnie u pacjentek z zdeklarowaną tendencją do tworzenia przerosłych blizn.
– Do pracy możemy wrócić po ok. 2 tygodniach po zabiegu. Przez 4-6 tygodni należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów. Rezygnujemy też w tym czasie z ćwiczeń fitness, pływania w basenie i innych ćwiczeń ruchowych, które mobilizują górną część klatki piersiowej.
Ważne: Po zabiegu regularnie wykonujemy profilaktyczne badanie USG.
UWAGA: Jeśli zdecydowałaś się na mastopeksję z jednoczesnym wszczepieniem implantów przeczytaj również o powiększeniu piersi implantami.
Galeria
Zdjęcia przed i pooperacyjne po zabiegu mastopeksji i redukcji piersi.